European
 Armsport Federation
 

XII.  EUROPEAN  ARMSPORT CHAMPIONSHIP

Czech Republic Breclav 17.6. 23.6.2002

 

Men's Senior Right Hand 52 Kg

1. Bezkorovayniy, Dmitro (UKR) 10 Pts.

2. Lipartashvili, Temur (GEO) 7 Pts.

3. Togoev, Vadim (RUS) 5 Pts.

4. Jusupov, Named (KAZ) 4 Pts.

5. Kassymhazon, Nurlan (KAZ) 3 Pts.

6. Gorczynski, Grzegorz (POL) 2 Pts.

7. Mutikainen, Veli Mati (FIN) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 57 Kg

1. Gobozov, Gocha (RUS) 10 Pts.

2. Portela, Ivan (ESP) 7 Pts.

3. Magomedov, Tagir (RUS) 5 Pts.

4. Villar, Lorenzo (ESP) 4 Pts.

5. Kharaishvili, Mamuka (GEO) 3 Pts.

6. Stefanov, Stefan (BUL) 2 Pts.

7. Scherrer, Andy (SUI) 0 Pts.

8. Eklund, Ronie (SWE) 0 Pts.

9. Eilersten, David (NOR) 0 Pts.

10. Serokhvostov, Artem (KAZ) 0 Pts.

11. Chivanin, Yevgeniy (KAZ) 0 Pts.

12. Buldukoglu, Salik (TUR) 0 Pts.

13. Helin, Ari (FIN) 0 Pts.

14. Yli Ketela, Antti Jaakko (FIN) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 63 Kg

1. Kazimagomedov, Ramidin (RUS) 10 Pts.

2. Chagilov, Temurlan (RUS) 7 Pts.

3. Getalo, Sergey (KAZ) 5 Pts.

4. Garrigo, Joaquin (ESP) 4 Pts.

5. Tosun, Denis (TUR) 3 Pts.

6. Morgun, Mykola (UKR) 2 Pts.

7. Pokorny, Jakub (CZE) 0 Pts.

8. Zuber, Beat (SUI) 0 Pts.

9. Tammi, Janne (FIN) 0 Pts.

10. Bobrovich, Valiantin (BLR) 0 Pts.

11. Aliev, Akhmed (KAZ) 0 Pts.

12. Vehkaoja, Masa (FIN) 0 Pts.

13. Reszke, Daniel (POL) 0 Pts.

14. Cziraki, Robert (HUN) 0 Pts.

15. Balatayev, Vladimir (CZE) 0 Pts.

16. Delidzakov, Hristo (BUL) 0 Pts.

17. Meli, Manuel (SUI) 0 Pts.

18. Wilke, Daniel (GER) 0 Pts.

19. Lesinskis, Juris (LAT) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 70 Kg

1. Babayev, Rustam (UKR) 10 Pts.

2. Pisarkov, Sergei (RUS) 7 Pts.

3. Zoloev, Hadzi (RUS) 5 Pts.

4. Getalo, Yevgeniy (KAZ) 4 Pts.

5. Kizgin, Ozgur (TUR) 3 Pts.

6. Siemianido, Dianis (BLR) 2 Pts.

7. Ritter, Ueli (SUI) 0 Pts.

8. Malakhov, Andrey (KAZ) 0 Pts.

9. Maly, Pavel (BLR) 0 Pts.

10. Amolins, Janis (LAT) 0 Pts.

11. Dalak, Marian (SVK) 0 Pts.

12. Ucak, Yusuf (TUR) 0 Pts.

13. Doro, Zsolt (HUN) 0 Pts.

14. Bogdanski, Kiril (BUL) 0 Pts.

15. Hebel, Daniel (POL) 0 Pts.

16. Alikberov, Jasur (UZB) 0 Pts.

17. Papousek, Miroslav (CZE) 0 Pts.

18. Weiss, Udo (GER) 0 Pts.

19. Chmielewski, Zbigniew (POL) 0 Pts.

20. Tarnauskas, Kestutis (LIT) 0 Pts.

21. Kollarovics, Laszlo (HUN) 0 Pts.

22. Misovic, Peter (SVK) 0 Pts.

23. Hagen, Oysten (NOR) 0 Pts.

24. Dimitrov, Valeri (BUL) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 78 Kg

1. Gashevski, Tzvetan (BUL) 10 Pts.

2. Tsakhilov, Teimuraz (RUS) 7 Pts.

3. Onder, Dursun (TUR) 5 Pts.

4. Gildil, Haydar (TUR) 4 Pts.

5. Nikonov, Dmitri (UKR) 3 Pts.

6. Pascal, Giriard (SUI) 2 Pts.

7. Golemanov, Soian (BUL) 0 Pts.

8. Dobransky, Roman (SVK) 0 Pts.

9. Salli, Matti (FIN) 0 Pts.

10. Benedek, Zsolt (HUN) 0 Pts.

11. Kornek, Robert (GER) 0 Pts.

12. Farkas, Tomas (CZE) 0 Pts.

13. Khubulov, Bondo (RUS) 0 Pts.

14. Gyulai, Szilvester (HUN) 0 Pts.

15. Ruman, Martin (SVK) 0 Pts.

16. Matskevich, Aleh (BLR) 0 Pts.

17. Smetana, Alex (AUT) 0 Pts.

18. Paliskis, Romutis (LIT) 0 Pts.

19. Tatarenko, Vadim (BLR) 0 Pts.

20. Ivanov, Jurij (UKR) 0 Pts.

21. Sindre, Rodland (NOR) 0 Pts.

22. Ruegg, Tobias (SUI) 0 Pts.

23. Litomisky, Petr (CZE) 0 Pts.

24. Budzowski, Rafal (POL) 0 Pts.

25. Manarka, Sarunas (LIT) 0 Pts.

26. Dimitris, Filikidas (GRE) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 86 Kg

1. Ivakin, Taras (UKR) 10 Pts.

2. Fardzinov, Genadiy (RUS) 7 Pts.

3. Nyazi, Kurt (TUR) 5 Pts.

4. Kruglov, Andrei (RUS) 4 Pts.

5. Dobrovic, Radoslav (SVK) 3 Pts.

6. Siarhei, Serhel (BLR) 2 Pts.

7. Kalvys, Edgaras (LIT) 0 Pts.

8. Thuen, Arne (NOR) 0 Pts.

9. Stefanov, Nikolai (BUL) 0 Pts.

10. Prejsek, Martin (CZE) 0 Pts.

11. Korkiakangas, Teijo (FIN) 0 Pts.

12. Kelemen, Laszlo (HUN) 0 Pts.

13. Riske, Andre (GER) 0 Pts.

14. Kalejs, Maris (LAT) 0 Pts.

15. Andreiyenko, A. (KAZ) 0 Pts.

16. Kiss, Tomas (SVK) 0 Pts.

17. Klimashevski, Ihor (BLR) 0 Pts.

18. Kubiak, Krzystof (POL) 0 Pts.

19. Seda, Jiri (CZE) 0 Pts.

20. Krszczuk, Krzysztof (POL) 0 Pts.

21. Gyger, Ruedi (SUI) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 95 Kg

1. Germanus, Jan (SVK) 10 Pts.

2. Semerenko, Oleksey (UKR) 7 Pts.

3. Kozaev, Aslan (RUS) 5 Pts.

4. Fugarov, Sergey (KAZ) 4 Pts.

5. Tomsons, Normunds (LAT) 3 Pts.

6. Ivanov, Sergiy (UKR) 2 Pts.

7. Olcay, Tunc (TUR) 0 Pts.

8. Proprenter, Sigi (AUT) 0 Pts.

9. Bieli, Silvan (SUI) 0 Pts.

10. Tuiskula, Aki (FIN) 0 Pts.

11. Mishov, Andrei (RUS) 0 Pts.

12. Metka, Stefan (GER) 0 Pts.

13. Tarasevich, Dzmitry (BLR) 0 Pts.

14. Umanskiy, Denis (KAZ) 0 Pts.

15. Pickup, Neil (ENG) 0 Pts.

16. Andersson, Lennart (SWE) 0 Pts.

17. Kreft, Marcin (POL) 0 Pts.

18. Svokko, Sakari (FIN) 0 Pts.

19. Rocky, Denes Nagy (HUN) 0 Pts.

20. Augustin, Peter (SVK) 0 Pts.

21. Benita, Motti (ISR) 0 Pts.

22. Kiss, Jozef (HUN) 0 Pts.

23. Hammerschmidt, Dirk (GER) 0 Pts.

24. Zalud, Tomas (CZE) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 105 Kg

1. Fugarov, Alexandr (KAZ) 10 Pts.

2. Kudziev, Soslan (RUS) 7 Pts.

3. Kokoev, Ruslan (RUS) 5 Pts.

4. Morozov, Mykhailo (UKR) 4 Pts.

5. Ovsepyan, Andranik (ARM) 3 Pts.

6. Lindholm, Johan (SWE) 2 Pts.

7. Rintapaa, Jarmo (FIN) 0 Pts.

8. Kyreyev, Valeriy (UKR) 0 Pts.

9. Csabai, Attila (HUN) 0 Pts.

10. Sonderland, Sigbjorn (NOR) 0 Pts.

11. Rorbakked, Lars (NOR) 0 Pts.

12. Konarik, Antonin (CZE) 0 Pts.

13. Bejr, Ales (CZE) 0 Pts.

14. Farkas, Mihaly (HUN) 0 Pts.

Men's Senior Left Hand 105  Kg

1. Kodzasov, Sergei (RUS) 10 Pts.

2. Karkuzaev, Georgi (RUS) 7 Pts.

3. Tomaga, Rastislav (SVK) 5 Pts.

4. Zivny, Frantisek (CZE) 4 Pts.

5. Leonov, Mykola (UKR) 3 Pts.

6. Kyreyev, Valeriy (UKR) 2 Pts.

7. Milkuscak, Jozef (CZE) 0 Pts.

8. Narancsik, Alexander (SVK) 0 Pts.

9. Mazurenko, Igor (POL) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 52 Kg

1. Bezkorovayniy, Dmitro (UKR) 10 Pts.

2. Togoev, Vadim (RUS) 7 Pts.

3. Lipartashvili, Temur (GEO) 5 Pts.

4. Scharagov, Mirzohid (UZB) 4 Pts.

5. Gorczynski, Grzegorz (POL) 3 Pts.

6. Mutikainen, Veli Mati (FIN) 2 Pts.

7. Kassymhazon, Nurland (KAZ) 0 Pts.

8. Jusupov, Named (KAZ) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 57 Kg

1. Chivanin, Yevgeniy (KAZ) 10 Pts.

2. Magomedov, Tagir (RUS) 7 Pts.

3. Portela, Ivan (ESP) 5 Pts.

4. Kharaishvili, Mamuka (GEO) 4 Pts.

5. Gobozov, Gocha (RUS) 3 Pts.

6. Yli Ketela, Antti Jaakko (FIN) 2 Pts.

7. Scherrer, Andy (SUI) 0 Pts.

8. Serokhvostov, Artem (KAZ) 0 Pts.

9. Eklund, Ronie (SWE) 0 Pts.

10. Buldukoglu, Salik (TUR) 0 Pts.

11. Helin, Ari (FIN) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 63 Kg

1. Kazimagomedov, Ramidin (RUS) 10 Pts.

2. Tomaev, Boris (RUS) 7 Pts.

3. Morgun, Mykola (UKR) 5 Pts.

4. Bobrovich, Valiantin (BLR) 4 Pts.

5. Pokorny, Jakub (CZE) 3 Pts.

6. Vehkaoja, Masa (FIN) 2 Pts.

7. Tammi, Janne (FIN) 0 Pts.

8. Getalo, Sergey (KAZ) 0 Pts.

9. Aliev, Akhmed (KAZ) 0 Pts.

10. Wilke, Daniel (GER) 0 Pts.

11. Cziraki, Robert (HUN) 0 Pts.

12. Delidzakov, Hristo (BUL) 0 Pts.

13. Zuber, Beat (SUI) 0 Pts.

14. Balatayev, Vladimir (CZE) 0 Pts.

15. Meli, Manuel (SUI) 0 Pts.

16. Tosun, Denis (TUR) 0 Pts.

17. Lesinskis, Juris (LAT) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 70 Kg

1. Babayev, Rustam (UKR) 10 Pts.

2. Pisarkov, Sergei (RUS) 7 Pts.

3. Grigoriev, Nikolai (RUS) 5 Pts.

4. Siemianido, Dianis (BLR) 4 Pts.

5. Misovic, Peter (SVK) 3 Pts.

6. Kizgin, Ozgur (TUR) 2 Pts.

7. Amolins, Janis (LAT) 0 Pts.

8. Malakhov, Andrey (KAZ) 0 Pts.

9. Getalo, Yevgeniy (KAZ) 0 Pts.

10. Dalak, Marian (SVK) 0 Pts.

11. Chmielewski, Zbigniew (POL) 0 Pts.

12. Tarnauskas, Kestutis (LIT) 0 Pts.

13. Hebel, Daniel (POL) 0 Pts.

14. Dimitrov, Valeri (BUL) 0 Pts.

15. Hagen, Oysten (NOR) 0 Pts.

16. Maly, Pavel (BLR) 0 Pts.

17. Kollarovics, Laszlo (HUN) 0 Pts.

18. Papousek, Miroslav (CZE) 0 Pts.

19. Bogdanski, Kiril (BUL) 0 Pts.

20. Weiss, Udo (GER) 0 Pts.

21. Ucak, Yusuf (TUR) 0 Pts.

22. Ritter, Ueli (SUI) 0 Pts.

23. Alikberov, Jasur (UZB) 0 Pts.

  

Men's Senior Left Hand 78 Kg

1. Khubulov, Bondo (RUS) 10 Pts.

2. Nikonov, Dmitri (UKR) 7 Pts.

3. Tsakhilov, Teimuraz (RUS) 5 Pts.

4. Matskevich, Aleh (BLR) 4 Pts.

5. Golemanov, Soian (BUL) 3 Pts.

6. Onder, Dursun (TUR) 2 Pts.

7. Farkas, Tomas (CZE) 0 Pts.

8. Gashevski, Tzvetan (BUL) 0 Pts.

9. Kornek, Robert (GER) 0 Pts.

10. Dobransky, Roman (SVK) 0 Pts.

11. Paliskis, Romutis (LIT) 0 Pts.

12. Tatarenko, Vadim (BLR) 0 Pts.

13. Dimitris, Filikidas (GRE) 0 Pts.

14. Manarka, Sarunas (LIT) 0 Pts.

15. Pascal, Giriard (SUI) 0 Pts.

16. Ivanov, Jurij (UKR) 0 Pts.

17. Ruman, Martin (SVK) 0 Pts.

18. Benedek, Zsolt (HUN) 0 Pts.

19. Farkas, Martin (CZE) 0 Pts.

20. Salli, Matti (FIN) 0 Pts.

21. Oskilic, Ugur (TUR) 0 Pts.

22. Budzowski, Rafal (POL) 0 Pts.

23. Gyulai, Szilvester (HUN) 0 Pts.

24. Ruegg, Tobias (SUI) 0 Pts.

25. Smetana, Alex (AUT) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 86 Kg

1. Ivakin, Taras (UKR) 10 Pts.

2. Kruglov, Andrei (RUS) 7 Pts.

3. Fardzinov, Genadiy (RUS) 5 Pts.

4. Siarhei, Serhel (BLR) 4 Pts.

5. Dobrovic, Radoslav (SVK) 3 Pts.

6. Stefanov, Nikolai (BUL) 2 Pts.

7. Kelemen, Laszlo (HUN) 0 Pts.

8. Andreiyenko, A. (KAZ) 0 Pts.

9. Kiss, Tomas (SVK) 0 Pts.

10. Klimashevski, Ihor (BLR) 0 Pts.

11. Korkiakangas, Teijo (FIN) 0 Pts.

12. Nyazi, Kurt (TUR) 0 Pts.

13. Kalvys, Edgaras (LIT) 0 Pts.

14. Prejsek, Martin (CZE) 0 Pts.

15. Seda, Jiri (CZE) 0 Pts.

16. Gyger, Ruedi (SUI) 0 Pts.

17. Kubiak, Krzystof (POL) 0 Pts.

18. Kalejs, Maris (LAT) 0 Pts.

 

 Men's Senior Left Hand 95 Kg

1. Germanus, Jan (SVK) 10 Pts.

2. Semerenko, Oleksey (UKR) 7 Pts.

3. Kozaev, Aslan (RUS) 5 Pts.

4. Ivanov, Sergiy (UKR) 4 Pts.

5. Olcay, Tunc (TUR) 3 Pts.

6. Pickup, Neil (ENG) 2 Pts.

7. Tarasevich, Dzmitry (BLR) 0 Pts.

8. Fugarov, Sergey (KAZ) 0 Pts.

9. Tomsons, Normunds (LAT) 0 Pts.

10. Bieli, Silvan (SUI) 0 Pts.

11. Pol, Vlastimil (CZE) 0 Pts.

12. Svokko, Sakari (FIN) 0 Pts.

13. Bambuch, Robert (CZE) 0 Pts.

14. Kiss, Jozef (HUN) 0 Pts.

15. Proprenter, Sigi (AUT) 0 Pts.

16. Andersson, Lennart (SWE) 0 Pts.

17. Metka, Stefan (GER) 0 Pts.

18. Hammerschmidt, Dirk (GER) 0 Pts.

19. Tuiskula, Aki (FIN) 0 Pts.

20. Umanskiy, Denis (KAZ) 0 Pts.

21. Rocky, Denes Nagy (HUN) 0 Pts.

22. Mishov, Andrei (RUS) 0 Pts.

 

Men's Senior Left Hand 105 Kg

1. Kokoev, Ruslan (RUS) 10 Pts.

2. Kudziev, Soslan (RUS) 7 Pts.

3. Fugarov, Alexandr (KAZ) 5 Pts.

4. Litovtsev, Yevhen (UKR) 4 Pts.

5. Lindholm, Johan (SWE) 3 Pts.

6. Csabai, Attila (HUN) 2 Pts.

7. Morozov, Mykhailo (UKR) 0 Pts.

8. Sonderland, Sigbjorn (NOR) 0 Pts.

9. Ovsepyan, Andranik (ARM) 0 Pts.

10. Konarik, Antonin (CZE) 0 Pts.

11. Farkas, Mihaly (HUN) 0 Pts.

12. Rorbakked, Lars (NOR) 0 Pts.

13. Pol, Marian (CZE) 0 Pts.

 

Men's Senior Right Hand 105  Kg

1. Karkuzaev, Georgi (RUS) 10 Pts.

2. Zivny, Frantisek (CZE) 7 Pts.

3. Tschelidze, David (GEO) 5 Pts.

4. Leonov, Mykola (UKR) 4 Pts.

5. Kodzasov, Sergei (RUS) 3 Pts.

6. Sharkov, Andriy (UKR) 2 Pts.

7. Kujala, Petri (FIN) 0 Pts.

8. Mazurenko, Igor (POL) 0 Pts.

9. Glowacki, Slawomir (POL) 0 Pts.

10. Milkuscak, Jozef (CZE) 0 Pts.

11. Farkas, Janos (HUN) 0 Pts.

12. Tomaga, Rastislav (SVK) 0 Pts.

 

Women's Senior Right Hand 49 Kg

1. Boloeva, Dzerassa (RUS) 10 Pts.

2. Onischenko, Yana (UKR) 7 Pts.

3. Kolnikova, Daniela (CZE) 5 Pts.

4. Skoryk, Olena (UKR) 4 Pts.

5. Budzikaite, Dovile (LIT) 3 Pts.

6. Pehlivan, Nuran (TUR) 2 Pts.

7. Sramkova, Radka (CZE) 0 Pts.

8. Maiziuviene, Roma (LIT) 0 Pts.

 

Women's Senior Right Hand 54 Kg

1. Inga, Kodzasova (RUS) 10 Pts.

2. Ilyushyna, Viktoriya (UKR) 7 Pts.

3. Bagaeva, Valina (RUS) 5 Pts.

4. Bonkova, Veronika (BUL) 4 Pts.

5. Coskun, Denis (TUR) 3 Pts.

6. Milotova, Veronika (CZE) 2 Pts.

7. Malleus, Satu (FIN) 0 Pts.

8. Kobzagova, Inga (CZE) 0 Pts.

 

Women's Senior Right Hand 60 Kg

1. Reva, Polina (RUS) 10 Pts.

2. Kochieva, Elena (RUS) 7 Pts.

3. Kozakevych, Iryna (UKR) 5 Pts.

4. Bumsaite, Sandra (LIT) 4 Pts.

5. Defeche, Kathy (BEL) 3 Pts.

6. Hatalova, Ivana (SVK) 2 Pts.

7. Grossova, Zdena (CZE) 0 Pts.

8. Kanova, Lucie (CZE) 0 Pts.

9. Spatz, Petra (GER) 0 Pts.

10. Piotrowska, Magdalena (POL) 0 Pts.

11. Laukova, Jana (SVK) 0 Pts.

12. Coruk, Sundus (TUR) 0 Pts.

13. Kadieva, Hristina (BUL) 0 Pts.

 

Women's Senior Right Hand 67 Kg

1. Enaldieva, Regina (RUS) 10 Pts.

2. Ivankova, Zanna (RUS) 7 Pts.

3. Krasna, Vera (CZE) 5 Pts.

4. Mikkonen, Tiina (FIN) 4 Pts.

5. Shestakova, Liudmila (BLR) 3 Pts.

6. Siren, Sari (FIN) 2 Pts.

7. Dagdeviren, Songul (TUR) 0 Pts.

8. Aydin, Leyla (TUR) 0 Pts.

9. Hutakova, Mirka (CZE) 0 Pts.

 

 Women's Senior Right Hand 75 Kg

1. Tahtinen, Tarja (FIN) 10 Pts.

2. Skaeva, Irina (RUS) 7 Pts.

3. Kerdikashivili, Irina (RUS) 5 Pts.

4. Noskova, Gabriela (CZE) 4 Pts.

5. Sedlackova, Veronika (CZE) 3 Pts.

6. Killmaie, Tanja (GER) 2 Pts.

 

Women's Senior Right Hand 75  Kg

1. Nurcihan, Gonul (TUR) 10 Pts.

2. Khamidulina, Lilia (RUS) 7 Pts.

3. Bzarova, Zarina (RUS) 5 Pts.

4. Smirnova, Margarita (BLR) 4 Pts.

5. Slovakova, Monika (CZE) 3 Pts.

6. Oprsalova, Martina (CZE) 2 Pts.

7. Brenciute, Regina (LIT) 0 Pts.

 

Women's Senior Left Hand 49 Kg

1. Boloeva, Dzerassa (RUS) 10 Pts.

2. Pehlivan, Nuran (TUR) 7 Pts.

3. Budzikaite, Dovile (LIT) 5 Pts.

4. Onischenko, Yana (UKR) 4 Pts.

5. Kolnikova, Daniela (CZE) 3 Pts.

6. Maiziuviene, Roma (LIT) 2 Pts.

7. Sramkova, Radka (CZE) 0 Pts.

8. Skoryk, Olena (UKR) 0 Pts.

 

Women's Senior Left Hand 54 Kg

1. Kodzasova, Ingq (RUS) 10 Pts.

2. Ilyushyna, Viktoriya (UKR) 7 Pts.

3. Bagaeva, Valina (RUS) 5 Pts.

4. Bonkova, Veronika (BUL) 4 Pts.

5. Milotova, Veronika (CZE) 3 Pts.

6. Malleus, Satu (FIN) 2 Pts.

7. Coskun, Denis (TUR) 0 Pts.

8. Kobzagova, Inga (CZE) 0 Pts.

 

Women's Senior Left Hand 60 Kg

1. Reva, Polina (RUS) 10 Pts.

2. Kozakevych, Iryna (UKR) 7 Pts.

3. Defeche, Kathy (BEL) 5 Pts.

4. Bumsaite, Sandra (LIT) 4 Pts.

5. Kochieva, Elena (RUS) 3 Pts.

6. Spatz, Petra (GER) 2 Pts.

7. Hutakova, Mirka (CZE) 0 Pts.

8. Grossova, Zdena (CZE) 0 Pts.

9. Coruk, Sundus (TUR) 0 Pts.

10. Kadieva, Hristina (BUL) 0 Pts.

  

Women's Senior Left Hand 67 Kg

1. Enaldieva, Regina (RUS) 10 Pts.

2. Krasna, Vera (CZE) 7 Pts.

3. Dagdeviren, Songul (TUR) 5 Pts.

4. Ivankova, Zanna (RUS) 4 Pts.

5. Shestakova, Liudmila (BLR) 3 Pts.

6. Siren, Sari (FIN) 2 Pts.

7. Mikkonen, Tiina (FIN) 0 Pts.

8. Aydin, Leyla (TUR) 0 Pts.

  

Women's Senior Left Hand 75 Kg

1. Skaeva, Irina (RUS) 10 Pts.

2. Kerdikashivili, Irina (RUS) 7 Pts.

3. Noskova, Gabriela (CZE) 5 Pts.

4. Vaitkute, Egle (LIT) 4 Pts.

5. Sedlackova, Veronika (CZE) 3 Pts.

6. Tahtinen, Tarja (FIN) 2 Pts.

7. Killmaie, Tanja (GER) 0 Pts.

 

Women's Senior Left Hand 75  Kg

1. Bzarova, Zarina (RUS) 10 Pts.

2. Nurcihan, Gonul (TUR) 7 Pts.

3. Khamidulina, Lilia (RUS) 5 Pts.

4. Smirnova, Margarita (BLR) 4 Pts.

5. Slovakova, Monika (CZE) 3 Pts.

6. Oprsalova, Martina (CZE) 2 Pts.

7. Brenciute, Regina (LIT) 0 Pts.

8. Sergeyeva, Elena (BLR) 0 Pts.

 

  XII.  EUROPEAN  ARMSPORT CHAMPIONSHIP

Czech Republic Breclav 17.6. 23.6.2002

DISABLED

 

Men's Disabled Right Hand 78 Kg

1. Strelnikov, Grigori (RUS) 10 Pts.

2. Bratchenia, Viktor (BLR) 7 Pts.

3. Nikulin, Andrei (RUS) 5 Pts.

4. Mihaly, Jozsa (HUN) 4 Pts.

5. Zabojnik, Martin (CZE) 3 Pts.

6. Gargurnis, Kaspars (LAT) 2 Pts.

 

Men's Disabled Right Hand 78  Kg

1. Dubovski, Igor (RUS) 10 Pts.

2. Makhotin, Genadi (RUS) 7 Pts.

3. Tomsons, Juris (LAT) 5 Pts.

4. Szabo, Janos Ozor (HUN) 4 Pts.

5. Jakovlevs, Aivis (LAT) 3 Pts.

6. Gabrynowicz, Dariusz (POL) 2 Pts.

7. Slota, Kamil (SVK) 0 Pts.

 

 Men's Disabled Left Hand 78 Kg

1. Nikulin, Andrei (RUS) 10 Pts.

2. Kuznetsov, Alexei (RUS) 7 Pts.

3. Bratchenia, Viktor (BLR) 5 Pts.

4. Mihaly, Jozsa (HUN) 4 Pts.

5. Zabojnik, Martin (CZE) 3 Pts.

6. Saveljevs, Romans (LAT) 2 Pts.

 

Men's Disabled Left Hand 78  Kg

1. Makhotin, Genadi (RUS) 10 Pts.

2. Dubovski, Igor (RUS) 7 Pts.

3. Tomsons, Juris (LAT) 5 Pts.

4. Jakovlevs, Aivis (LAT) 4 Pts.

5. Slota, Kamil (SVK) 3 Pts.

6. Gabrynowicz, Dariusz (POL) 2 Pts.

                                                                                                                   

 XII.  EUROPEAN  ARMSPORT CHAMPIONSHIP

Czech Republic Breclav 17.6. 23.6.2002

MASTERS

 

 

Men's Master Right Hand 70 Kg

1. Obukhov, Nikolai (RUS) 10 Pts.

2. Kolle, Georg (GER) 7 Pts.

3. Varga, Pal (HUN) 5 Pts.

 

Men's Master Right Hand 78 Kg

1. Anusas, Algirdas (LIT) 10 Pts.

2. Tatarintsev, Vladimir (RUS) 7 Pts.

3. Mikkola, Teuvo (FIN) 5 Pts.

4. Piganov, Yuri (RUS) 4 Pts.

5. Chrabaszoz, Stanislav (POL) 3 Pts.

 

Men's Master Right Hand 86 Kg

1. Svoboda, Milan (CZE) 10 Pts.

2. Smirnovas, Juonas (LIT) 7 Pts.

3. Gazizov, Rim (RUS) 5 Pts.

4. Demchuk, Olexander (UKR) 4 Pts.

5. Fomenko, Yuri (RUS) 3 Pts.

6. Piechowski, Janusz (POL) 2 Pts.

 

Men's Master Right Hand 95 Kg

1. Pancerovas, Alexandras (LIT) 10 Pts.

2. Gadayev, Sergei (UKR) 7 Pts.

3. Stusek, Jaroslav (CZE) 5 Pts.

4. Kravalis, Alexander (LAT) 4 Pts.

5. Shishkov, Igor (UZB) 3 Pts.

6. Jachvliani, Joseb (GEO) 2 Pts.

7. IItin, Kurt (SUI) 0 Pts.

8. Sadulaev, Akhmed (RUS) 0 Pts.

9. Onanishvili, Gocha (RUS) 0 Pts.

10. Deneumostier, Willy (BEL) 0 Pts.

11. Pantelis, Filikidis (GRE) 0 Pts.

 

Men's Master Right Hand 95  Kg

1. Szasz, Gyorgy (HUN) 10 Pts.

2. Cingulis, Dzintars (LAT) 7 Pts.

3. Mikelionis, Vidas (LIT) 5 Pts.

4. Krasny, Jaroslav (CZE) 4 Pts.

 

Women's Master Right Hand 75  Kg

1. Judasova, Anna (CZE) 10 Pts.

2. Smirnova, Elena (UZB) 7 Pts.

3. Grossova, Zdena (CZE) 5 Pts.

 

Women's Master Left Hand 75  Kg

1. Judasova, Anna (CZE) 10 Pts.

2. Grossova, Zdena (CZE) 7 Pts.

3. Smirnova, Elena (UZB) 5 Pts.

 

Men's Master Left Hand 70 Kg

1. Obukhov, Nikolai (RUS) 10 Pts.

2. Kolle, Georg (GER) 7 Pts.

3. Varga, Pal (HUN) 5 Pts.

 

Men's Master Left Hand 78 Kg

1. Anusas, Algirdas (LIT) 10 Pts.

2. Mikkola, Teuvo (FIN) 7 Pts.

3. Piganov, Yuri (RUS) 5 Pts.

4. Tatarintsev, Vladimir (RUS) 4 Pts.

5. Chrabaszoz, Stanislav (POL) 3 Pts.

 

Men's Master Left Hand 86 Kg

1. Smirnovas, Juonas (LIT) 10 Pts.

2. Gazizov, Rim (RUS) 7 Pts.

3. Fomenko, Yuri (RUS) 5 Pts.

4. Svoboda, Milan (CZE) 4 Pts.

5. Piechowski, Janusz (POL) 3 Pts.

 

Men's Master Left Hand 95 Kg

1. Pancerovas, Alexandras (LIT) 10 Pts.

2. Gadayev, Sergei (UKR) 7 Pts.

3. Sadulaev, Akhmed (RUS) 5 Pts.

4. Stusek, Jaroslav (CZE) 4 Pts.

5. Kravalis, Alexander (LAT) 3 Pts.

6. Pantelis, Filikidis (GRE) 2 Pts.

7. Jachvliani, Joseb (GEO) 0 Pts.

8. Onanishvili, Gocha (RUS) 0 Pts.

9. Shishkov, Igor (UZB) 0 Pts.

10. Deneumostier, Willy (BEL) 0 Pts.

 

Men's Master Left Hand 95  Kg

1. Cingulis, Dzintars (LAT) 10 Pts.

2. Mikelionis, Vidas (LIT) 7 Pts.

3. Krasny, Jaroslav (CZE) 5 Pts.

                                                                                                                     

 VII.  EUROPEAN  ARMSPORT JUNIOR CHAMPIONSHIP

Czech Republic Breclav 19.6.2002

 

 

Men's Junior Right Hand 48 Kg

1. Turkov, Denis (RUS) 10 Pts.

2. Polyakov, Alexei (RUS) 7 Pts.

3. Mutikainen, Veli Mati (FIN) 5 Pts.

4. Pancerovas, Donatas (LIT) 4 Pts.

5. Safronov, Oleg (UKR) 3 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 52 Kg

1. Jusupov, Mamed (KAZ) 10 Pts.

2. Biragov, Alan (RUS) 7 Pts.

3. Kramarev, Sergiy (UKR) 5 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 57 Kg

1. Tuskov, Maxim (RUS) 10 Pts.

2. Kachmazov, Soslan (RUS) 7 Pts.

3. Serokhvostov, Artem (KAZ) 5 Pts.

4. Matas, Michal (SVK) 4 Pts.

5. Krawczuk, Konrad (POL) 3 Pts.

6. Buldukoglu, Salih (TUR) 2 Pts.

7. Azizjon, Rusiev (UZB) 0 Pts.

8. Korabav, Dzianis (BLR) 0 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 63 Kg

1. Margiev, Gocha (RUS) 10 Pts.

2. Smatrov, Valeri (BLR) 7 Pts.

3. Gusov, Alan (RUS) 5 Pts.

4. Jagnesak, Lubomir (SVK) 4 Pts.

5. Koposev, Vitaliy (UKR) 3 Pts.

6. Delidezakov, Hristo (BUL) 2 Pts.

7. Bratchenia, Viktor (BLR) 0 Pts.

8. Hloucal, Zdenek (CZE) 0 Pts.

9. Mrva, Jarolim (SVK) 0 Pts.

10. Olah, Martin (CZE) 0 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 70 Kg

1. Zoloev, Hadzi (RUS) 10 Pts.

2. Dalak, Marian (SVK) 7 Pts.

3. Marenkov, Stanislav (KAZ) 5 Pts.

4. Mikovcak, Jozef (SVK) 4 Pts.

5. Barzaev, Aslan (RUS) 3 Pts.

6. Mozuraitis, Darius (LIT) 2 Pts.

7. Jachvliani, Levan (GEO) 0 Pts.

8. Durchov, Alexandar (BUL) 0 Pts.

9. Svacina, Robin (CZE) 0 Pts.

10. Babayev, Ruslan (UKR) 0 Pts.

11. Skypala, Lukas (CZE) 0 Pts.

12. Govedare, Atanas (BUL) 0 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 78 Kg

1. Klimenko, Artyom (RUS) 10 Pts.

2. Cherski, Maxim (RUS) 7 Pts.

3. Stezka, Rudolf (CZE) 5 Pts.

4. Ozkilic, Ugur (TUR) 4 Pts.

5. Quiquerez, Brian (SUI) 3 Pts.

6. Lemesh, Alexey (KAZ) 2 Pts.

7. Chladny, Peter (SVK) 0 Pts.

8. Malek, Rastislav (SVK) 0 Pts.

9. Sutarik, Marcel (CZE) 0 Pts.

10. Kildejev, Ruslan (UZB) 0 Pts.

11. Khanishvili, Merab (GEO) 0 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 48 Kg

1. Polyakov, Alexei (RUS) 10 Pts.

2. Mutikainen, Veli Mati (FIN) 7 Pts.

3. Safronov, Oleg (UKR) 5 Pts.

4. Pancerovas, Donatas (LIT) 4 Pts.

5. Turkov, Denis (RUS) 3 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 52 Kg

1. Jusupov, Mamed (KAZ) 10 Pts.

2. Biragov, Alan (RUS) 7 Pts.

3. Kramarev, Sergiy (UKR) 5 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 63 Kg

1. Margiev, Gocha (RUS) 10 Pts.

2. Gusov, Alan (RUS) 7 Pts.

3. Bratchenia, Viktor (BLR) 5 Pts.

4. Jagnesak, Lubomir (SVK) 4 Pts.

5. Koposev, Vitaliy (UKR) 3 Pts.

6. Mrva, Jarolim (SVK) 2 Pts.

7. Delidezakov, Hristo (BUL) 0 Pts.

8. Smatrov, Valeri (BLR) 0 Pts.

9. Olah, Martin (CZE) 0 Pts.

 

Women's Junior Right Hand 45 Kg

1. Khubulova, Lorianna (RUS) 10 Pts.

2. Tothova, Katarina (SVK) 7 Pts.

3. Tongelova, Andrea (SVK) 5 Pts.

 

Women's Junior Right Hand 49 Kg

1. Onishchenko, Yana (UKR) 10 Pts.

2. Ivanova, Julia (RUS) 7 Pts.

3. Trikolich, Oksana (RUS) 5 Pts.

4. Budzikaite, Dovile (LIT) 4 Pts.

5. Kudinovaite, Inga (LIT) 3 Pts.

 

Women's Junior Right Hand 54 Kg

1. Makeeva, Irina (RUS) 10 Pts.

2. Tongelova, Maria (SVK) 7 Pts.

3. Milotova, Veronika (CZE) 5 Pts.

4. Svobodova, Zuzana (CZE) 4 Pts.

5. Gabale, Inga (LAT) 3 Pts.

6. Rummelova, Denisa (SVK) 2 Pts.

 

 Women's Junior Right Hand 60 Kg

1. Tsakoeva, Oleysa (RUS) 10 Pts.

2. Kartseva, Irina (RUS) 7 Pts.

3. Kanova, Lucie (CZE) 5 Pts.

4. Parnarauskaite, Inga (LIT) 4 Pts.

5. Hatalova, Ivana (SVK) 3 Pts.

6. Coruk, Sunduz (TUR) 2 Pts.

7. Pakhomenko, Tatsiana (BLR) 0 Pts.

8. Tongelova, Agata (SVK) 0 Pts.

9. Zdenkova, Radka (CZE) 0 Pts.

 

Women's Junior Right Hand 67 Kg

1. Enaldieva, Anjela (RUS) 10 Pts.

2. Ardasenova, Diana (RUS) 7 Pts.

3. Klucikova, Veronika (SVK) 5 Pts.

4. Zdenkova, Veronika (CZE) 4 Pts.

5. Tomsone, Linda (LAT) 3 Pts.

6. Aydin, Leyla (TUR) 2 Pts.

 

Women's Junior Right Hand 67  Kg

1. Bazieva, Karina (RUS) 10 Pts.

2. Brenciute, Regina (LIT) 7 Pts.

3. Sedlackova, Veronika (CZE) 5 Pts.

4. Yashirina, Viktoria (RUS) 4 Pts.

5. Kokorevica, Inga (LAT) 3 Pts.

6. Donatova, Blanka (CZE) 2 Pts.

7. Cingule, Zanna (LAT) 0 Pts.

 

Women's Junior Left Hand 45 Kg

1. Khubulova, Lorianna (RUS) 10 Pts.

2. Tongelova, Andrea (SVK) 7 Pts.

 

Women's Junior Left Hand 49 Kg

1. Trikolich, Oksana (RUS) 10 Pts.

2. Ivanova, Julia (RUS) 7 Pts.

3. Kudinovaite, Inga (LIT) 5 Pts.

4. Onishchenko, Yana (UKR) 4 Pts.

5. Budzikaite, Dovile (LIT) 3 Pts.

 

Women's Junior Left Hand 54 Kg

1. Makeeva, Irina (RUS) 10 Pts.

2. Milotova, Veronika (CZE) 7 Pts.

3. Gabale, Inga (LAT) 5 Pts.

4. Tongelova, Maria (SVK) 4 Pts.

5. Svobodova, Zuzana (CZE) 3 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 70 Kg

1. Zoloev, Hadzi (RUS) 10 Pts.

2. Durchov, Alexandar (BUL) 7 Pts.

3. Marenkov, Stanislav (KAZ) 5 Pts.

4. Barzaev, Aslan (RUS) 4 Pts.

5. Dalak, Marian (SVK) 3 Pts.

6. Svacina, Robin (CZE) 2 Pts.

7. Babayev, Ruslan (UKR) 0 Pts.

8. Mozuraitis, Darius (LIT) 0 Pts.

9. Govedare, Atanas (BUL) 0 Pts.

10. Kazda, Milan (CZE) 0 Pts.

11. Mikovcak, Jozef (SVK) 0 Pts.

12. Jachvliani, Levan (GEO) 0 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 78 Kg

1. Klimenko, Artyom (RUS) 10 Pts.

2. Cherski, Maxim (RUS) 7 Pts.

3. Malek, Rastislav (SVK) 5 Pts.

4. Lemesh, Alexey (KAZ) 4 Pts.

5. Sutarik, Marcel (CZE) 3 Pts.

6. Quiquerez, Brian (SUI) 2 Pts.

7. Kildejev, Ruslan (UZB) 0 Pts.

8. Ozkilic, Ugur (TUR) 0 Pts.

9. Khanishvili, Merab (GEO) 0 Pts.

10. Svacina, Radek (CZE) 0 Pts.

 

Men's Junior Left Hand 78  Kg

1. Muriev, Vjacheslav (RUS) 10 Pts.

2. Vaniev, Kazbek (RUS) 7 Pts.

3. Simcisko, Jozef (SVK) 5 Pts.

4. Klymov, Illya (UKR) 4 Pts.

5. Vlasek, Miroslav (CZE) 3 Pts.

6. Janecka, (CZE) 2 Pts.

7. Gonzalez, Raul Alvarez (ESP) 0 Pts.

 

Men's Junior Right Hand 78  Kg

1. Vaniev, Kazbek (RUS) 10 Pts.

2. Simcisko, Jozef (SVK) 7 Pts.

3. Klymov, Illya (UKR) 5 Pts.

4. Muriev, Vjacheslav (RUS) 4 Pts.

5. Gonzalez, Raul Alvarez (ESP) 3 Pts.

6. Vlasek, Miroslav (CZE) 2 Pts.

7. Janecka, (CZE) 0 Pts.

8. Lukomski, Daniel (POL) 0 Pts.

 

Women's Junior Left Hand 67 Kg

1. Ardasenova, Diana (RUS) 10 Pts.

2. Enaldieva, Anjela (RUS) 7 Pts.

3. Tomsone, Linda (LAT) 5 Pts.

4. Aydin, Leyla (TUR) 4 Pts.

5. Zdenkova, Veronika (CZE) 3 Pts.

 

Women's Junior Left Hand 67  Kg

1. Bazieva, Karina (RUS) 10 Pts.

2. Vaitkute, Egle (LIT) 7 Pts.

3. Brenciute, Regina (LIT) 5 Pts.

4. Yashirina, Viktoria (RUS) 4 Pts.

5. Sedlackova, Veronika (CZE) 3 Pts.

6. Kokorevica, Inga (LAT) 2 Pts.

7. Donatova, Blanka (CZE) 0 Pts.

8. Cingule, Zanna (LAT) 0 Pts.

THINK YOUR'RE TOUGH?

GRIP THIS!


ARMWRESTLING.COM- Dave Devoto (707) 537-7373

WEBMASTER- Gary Roberts (760) 468- 5459
No part of this material may be reproduced in any form or
incorporated in any information retrieval system without
written permission of the Publisher
.